II Zlot klubu SP1KCJ


Zachęceni perspektywą dobrej zabawy w sobotę 15.06.2019 r. udaliśmy się w trójkę do klubu SP1KCJ na II Zlot Krótkofalarski do miejscowości Zieleniewo (Kobylanka) nad jeziorem Miedwie koło Stargardu. W wyprawie uczestniczyli SQ3LVC, SP3CMV oraz z klubu SP3YPR- SP3X. Po ustaleniu w trasie przez radio na 145.550 MHz dokładnego miejsca zlotu naszych radiowych przyjaciół, zaparkowaliśmy w niewielkim parku na parkingu ok. 9.30 rano.

W Biurze Zlotu powitała nas Agnieszka SQ1LZU – Komandor Zlotu. Z boku stał świetny przedwojenny odbiornik z anteną i zabytkowym kluczem telegraficznym.

Natychmiast udzieliła nam się atmosfera zlotu. Zaczęły pojawiać się całe rodziny krótkofalarskiej braci z dziećmi.

Kilka kroków dalej obejrzeliśmy stoisko „Radiopelengacja - Łowy na lisa” z zabytkowym już, ale ciągle w pełni sprawnym i działającym sprzętem – wykorzystanym także później podczas jednego z konkursów II Zlotu. Prezes Radioklubu, kol. Andrzej SP1EYA szczegółowo omówił nam ówczesny sprzęt, oraz pokazał zabytkową radiostację BP5 – zrzutowa radiostacja specjalnego przeznaczenia, CW o mocy 50-70W.

Następnie czekał na nas poczęstunek – smakowite ciasta wszelakiego rodzaju domowej roboty!

Obok przy wejściu znajdowała się prezentacja historycznych kart QSL. Trzeba pamiętać, że klub SP1KCJ istnieje nieprzerwanie od 1957 r. i obchodzi właśnie swoją 62- rocznicę. W tym miejscu chylę czoło za uszanowanie tradycji, uratowanie całego sprzętu i dokumentacji przed zapomnieniem i za ciekawy kawałek historii polskiego krótkofalarstwa.

Regulamin zlotu zakazywał „narzekania” (patrz zdjęcie regulaminu w galerii), jak się okazało później, naprawdę nie było ku temu powodów.

Zlot otworzyła Komandor Zlotu SQ1LZU. Po krótkiej prezentacji i powitaniu uczestników głos zabrał Dyrektor Domu Kultury Kolejarza DKK Pan Stanisław Bartniczak. Mówił m.in. o wieloletniej, dobrze układającej się współpracy z klubem i z kilkoma pokoleniami krótkofalowców w Stargardzie i o wzajemnej pomocy w krzewieniu tradycji i kultury. Życzył wszystkim dobrej zabawy.

Rozpoczęły się ciekawe konkursy: wbijania pustym młotkiem gwoździa na czas, wiedzy o Stargardzie, wiedzy ogólnokrótkofalarskiej, konkurs nadawania kluczem lewą nogą, łowy na lisa.

Teren zlotu ciekawie przygotowany, naokoło bardzo interesujące, śmieszne grafiki związane z tematyką radiową. Potężny drewniany (działający) klucz telegraficzny do nadawania „nożnego” - naprawdę ciekawostka, której w innym miejscu nie spotkacie :). Na miejscu odbywały się łączności do dyplomu II Zlot Radioklubu SP1KCJ w ramach obchodów „Dni Stargardu” 15.06.2019 r.

Kilku kolegów prezentowało swój sprzęt, także własnoręcznie wykonany.

Pojawiła się Grupa Rekonstrukcyjna Monte Cassino – członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Monte Cassino zaprezentowali umundurowanie wojsk, uzbrojenie i podstawowe wyposażenie.

Pojawił się także pojazd... można powiedzieć przystosowany do dalekich wypraw po bezdrożach, nieźle przebudowany z bardzo dobrym wyposażeniem. Uczestnik takich wypraw bardzo ciekawie opowiadał o podróżach po Kazachstanie, Armenii, Uzbekistanie. Auto było najdalej pod chińską granicą. Okazało się, że w tamtych rejonach Ziemi powszechna jest łączność na 10m.

Poczęstunek kiełbaskowo – kaszankowy z grilla za free – starczyło dla wszystkich i po 10 kiełbasek, jak ktoś miał takie potrzeby. Można się było rozbić z namiotem i zostać do następnego dnia.

Tak naprawdę, to nie mieliśmy ochoty wracać do domu, spotkaliśmy dobrych ludzi, ale ponieważ wyprawa była zaplanowana jako jednodniowa, ok. 17.30 próbowaliśmy się pożegnać, mimo, że organizatorzy nie chcieli nas wypuścić... Tak było miło!

Serdecznie dziękujemy!   Błażej SP3X
 


 

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.  

 

     galeria

15.06